NARODOWE CZYTANIE 2016 W JANOWIE

Podstawowym celem akcji Narodowego Czytania jest przypomnienie największych dzieł ze skarbnicy polskiej literatury oraz zwrócenie uwagi na ich bogactwo i wartości, a także popularyzacja czytelnictwa, uwrażliwienie na piękną i poprawną polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. W tym roku czytaliśmy fragmenty „Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.
"Quo Vadis" to piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić - mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Narodowe Czytanie w Janowie zorganizowały wspólnie Szkoła Podstawowa w Janowie oraz BPGK Filia w Janowie. W naszej miejscowości w Narodowe Czytanie czynnie włączyli się: Dyrektor SP Janowo pani Edyta Januszewska, sołtys wsi Janowo pani Grażyna Cichańska, nauczycielki - panie Teresa Mielnik i Anna Burakowska. Ponadto, w roli czytających, wystąpili czytelnicy biblioteki, mieszkańcy wsi, rodzice i dzieci uczęszczające do naszej szkoły. Czytaniu „Qvo Vadis" towarzyszyła przygotowana przez bibliotekę wystawa oraz wprowadzająca w temat prezentacja, którą przygotowała pani Wiesława Szkutnik, a poprowadziła nauczycielka języka polskiego pani Ewa Deka.