BIBLIOTEKA W KORZENIEWIE – AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA "ŻONKILE”

„Żonkile” to akcja społeczno-edukacyjna Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w tym roku upamiętniająca 74 rocznicę powstania w getcie warszawskim. Przystąpiliśmy do niej po raz pierwszy. Nasza akcja była wynikiem współpracy Biblioteki Publicznej Gminy Kwidzyn Filii w Korzeniewie i Biblioteki Szkoły Podstawowej w Korzeniewie. Uczniowie przygotowali w bibliotece szkolnej papierowe żonkile, symbol pamięci o powstaniu w getcie i jego Bohaterach. 19 kwietnia wolontariusze wraz bibliotekarzami obu bibliotek udali się na wycieczkę rowerową do Biblioteki Publicznej Gminy Kwidzyn z siedzibą w Marezie, gdzie rozdawali żonkile wśród czytelników tamtejszej biblioteki, jak również wśród mieszkańców wsi Mareza. Po powrocie do Korzeniewa wolontariusze wyszli także poza szkołę, propagując akcję wśród naszych mieszkańców.

Drugi etap akcji to wydarzenie edukacyjne, które odbyło się 26 kwietnia w czytelni Biblioteki Publicznej. Uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych, którzy obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei”. Gościem spotkania był Łukasz Rzepczyński pracownik Muzeum w Kwidzynie, miłośnik Ziemi Kwidzyńskiej, regionalista i kolekcjoner, który przedstawił nam prezentację „Kwidzyn dawniej Marienwerder miastem wielokulturowym” ukazującą historię Gminy Żydowskiej w Kwidzynie, a także dzieje rodziny Isakowitz. Zaprezentował nam także książkę „Skarb pana Isakowitza”- autor Danny Wattin.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali papierowe żonkile symbolizujące akcję, a uczniowie - karty pracy stanowiące podstawę do dyskusji na temat filmu i jego bohaterów, która odbyła się podczas lekcji historii.

Na tę okazję przygotowana została również wystawa książek dotyczących historii getta warszawskiego i Holokaustu, które pochodziły ze zbiorów Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie.

Dziękujemy Łukaszowi Rzepczyńskiemu i Joannie Jezierskiej z Muzeum Zamkowego w Kwidzynie za pomoc w zorganizowaniu spotkania oraz bibliotekarzom z Biblioteki Publicznej w Marezie za pomoc i ciepłe przyjęcie.