BIBLIOTEKA W KORZENIEWIE – WYCIECZKA DO PELPLINA

Z okazji Roku Milenijnego nasza Biblioteka zorganizowała dla czytelników  wycieczkę do Pelplina, miasta, które stanowi część szlaku cysterskiego w Polsce, wpisanego w europejskie drogi kulturowe, Pelplin jest bowiem także częścią Europejskiego Szlaku Cysterskiego. Odwiedziliśmy Bazylikę Katedralną, Muzeum Diecezjalne oraz Bibliotekę Diecezjalną. Obiekty te gromadzą wyjątkowe zasoby nauki i kultury polskiej i światowej,  Biblię Gutenberga i wiele innych zbytków piśmiennictwa. Bazylika Katedralna wraz z zespołem pocysterskim 23 kwietnia 2014r. uznana została za Pomnik Historii.  Mogliśmy też pospacerować w Ogrodach Diecezjalnych. Biblioteka Diecezjalna przygotowała dla nas warsztaty czerpania i barwienia papieru, trafiliśmy również na kiermasz książek pelplińskiego wydawnictwa Bernardinum.  Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń, zaskoczeni, że tak blisko znajduje się tyle unikatowych skarbów kultury.