PIKNIK Z WARSZTATAMI TŁOCZENIA SOKU W TYCHNOWACH

28.09.2016 r. na boisku szkolnym w Tychnowach odbyły się warsztaty tłoczenia jabłek, które poprowadził pan Dominik Sudoł. W warsztatach wzięły udział dzieci w wieku 7- 9 lat. W trakcie spotkania pan Dominik opowiadał o sadach i dawnych odmianach jabłek, a także wyjaśniał, które z odmian są najlepsze do tłoczenia soku. Omówił proces tłoczenia, a następnie zaprosił uczestników do samodzielnej pracy. Owoce wykorzystane na zajęciach pochodziły z sadu pana Dominika, nazwa jabłek - grafsztynek czerwony. Obrodziły na jabłoni liczącej ponad 90 lat. Warsztatom towarzyszyła wystawa książek poświęcona sadownictwu i produkcji soków, można było dowiedzieć się także o właściwościach zdrowotnych jabłek, o tym, dlaczego warto jeść jedno jabłko dziennie. Dostępne były do rozdania przepisy kulinarne z jabłkiem w roli głównej. Warsztaty zorganizowane zostały wspólnie przez bibliotekę i szkołę w Tychnowach.