Wydarzenia

KSIĄŻKA DLA MALUCHA – AKCJA W BIBLIOTECE W KORZENIEWIE

Maluch przez kilka pierwszych miesięcy życia nie rozumie wszystkiego, co się z nim dzieje. Nie pojmuje też znaczenia słów. Jednak nawet już bardzo malutkiemu dziecku warto czytać przynajmniej 20 min. dziennie. Przecież mówimy do niemowlaka, odkąd pojawi się na świecie, a nie dopiero wtedy, kiedy zaczyna nas rozumieć. Śpiewamy mu kołysanki, zanim nauczy się wyczucia rytmu. I tak samo powinno być z czytaniem.
W wieku noworodkowym i niemowlęcym, kiedy maluszek rozwija się tak szybko i intensywnie, jak nigdy potem w swoim życiu, czytanie w sposób nieoceniony ten rozwój wspomaga. Czytając małemu dziecku pomagamy mu poznawać otaczającą go rzeczywistość: przedmioty, zwierzęta, ludzi, zachowania. Czytanie jest świetnym pretekstem do naśladowania odgłosów, wskazywania paluszkiem, co jest na ilustracji, zabawy inspirowanej historyjkami. Jednocześnie maluch dotykając książek (a te dla najmłodszych mają sztywne strony, bywają piankowe, z materiału, mają elementy piszczące czy o wypukłej fakturze) rozwijają zdolności manualne i uczą się koncentracji uwagi.
Sołtys Korzeniewa Renata Krupa oraz pracownik biblioteki w Korzeniewie Katarzyna Majda, mając na uwadze powyższe, każdemu nowonarodzonemu mieszkańcowi Korzeniewa przekazują w upominku książeczkę właśnie oraz pluszowego misia. Akcję tę zapoczątkowała pani Alicja Bryksy – były pracownik biblioteki w Korzeniewie.