NARODOWE CZYTANIE W JANOWIE

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podstawowym celem Narodowego Czytania jest przypomnienie największych dzieł ze skarbnicy polskiej literatury oraz zwrócenie uwagi na ich bogactwo i wartości, a także popularyzacja czytelnictwa, uwrażliwienie na piękną i poprawną polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka; Katarynka – Bolesław Prus; Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz; Orka – Władysław Stanisław Reymont; Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski; Sachem – Henryk Sienkiewicz; Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski; Biblioteka Publiczna w Janowie wspólnie ze Szkołą Podstawową w Janowie już po raz czwarty przystąpiła do akcji Narodowego Czytania i w tym roku wspólnie przeczytaliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa . Akcji towarzyszyła wystawa przygotowana przez bibliotekę oraz prezentacja zrobiona wspólnie z panią Anną Begier, poprowadzona przez uczennicę klasy 8 Katarzynę Talewską.