ANDRZEJKI W BIBLIOTECE W KORZENIEWIE

Andrzejki - wróżby, zwyczaje, przesądy, czyli w co się bawić? Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną pozwalającą zerknąć "przez ramię" w przyszłość. Dzień ten traktowano z powagą, a wierzące kobiety modliły się o dobrych mężów. Obecnie andrzejki to przede wszystkim zabawa. Zabawy i andrzejkowe wróżby odbywają się niemal w całej Europie.
28 listopada w bibliotece w Korzeniewie odbyły się andrzejki dla dzieci. W oczekiwaniu na przybycie wszystkich uczestników odbyło się najpierw malowanie kolorowanek związanych z andrzejkami oraz wykonanie klucza do lania wosku. Martynka, Mateusz i Zuzia na początku spotkania odczytali, skąd wywodzą się andrzejki, przedstawili genezę zwyczaju oraz wymienili najbardziej popularne wróżby. Podczas wróżenia dzieci poznały swoje przyszłe zawody, odczytały przyszłość z wyrzuconej liczby oczek na kościach do gry, ciągnęły losy z niespodzianką, w których znajdowała się dobra wróżba. Najbardziej wyczekiwaną zabawą było zdecydowanie lanie wosku i odgadywanie przyszłości z utrwalonych w nim kształtów. Za zakończenie był czas na słodki poczęstunek.