NARODOWE CZYTANIE W MAREZIE

Sobotnie popołudnie skupione było wokół Narodowego Czytania, które odbyło się w Marezie. Motywem przewodnim czytania był tekst znanego dramatu Juliusza Słowackiego pt."Balladyna". Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna Gminy Kwidzyn we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kwidzynie oraz Stowarzyszeniem Miłośników Marezy "Ciuchcia". W trakcie spotkania został odczytany przez Przewodniczącego Rady Gminy p. Piotra Spaczyńskiego list prezydenta Andrzeja Dudy. Po odczytaniu fragmentów "Balladyny" wydarzenie swoim występem uświetnił Ludowy Zespół Śpiewaczy "Marezianki z Marezy". Dla najmłodszych uczestników zostały przygotowane również konkursy. Ważnym elementem spotkania był również wykład p. Antoniego Barganowskiego dotyczący historii Plebiscytu roku 1920.