Wydarzenia

Biblioteka skarbnicą wiedzy o zdrowiu, bezpieczeństwie i świecie - podsumowanie projektu

 W maju uczennice i uczniowie mogli wziąć udział w projekcie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Korzeniewie we współpracy z Filią Biblioteki Publicznej w Korzeniewie realizowanym w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025.

Wśród atrakcji do wyboru były dwa rajdy rowerowe. Pierwszy z Korzeniewa do Filii Biblioteki Publicznej w Janowie i Szkoły Podstawowej. Po zaznajomieniu się z historią Plebiscytu oraz Janowa na przybyłych czekało ognisko i poczęstunek.

Podczas drugiego rajdu młodzież wybrała się na plac zabaw w Marezie, gdzie rozwiązywała zagadki przy pomocy kodów QR oraz odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Marezie.

Spotkania z multimedialną książką.

Uczniowie, w bibliotece szkolnej oraz Filii w Korzeniewie, mogli zaznajomić się z lekturą "Małego Księcia" w wersji z rozszerzoną rzeczywistością (AR). Za pomocą smartfona lub tabletu z odpowiednią aplikacją dzieci mogły zobaczyć trójwymiarowego Małego Księcia, jego planetę i wiele interaktywnych animacji pojawiąjących się na ekranie smartfona mających bezpośredni związek z fabułą książki. Dzięki takim efektom czytelnik może jeszcze bardziej zagłębić się w świat Małego Księcia.

Gra biblioteczna z kodami QR była kolejną propozycją dla chętnych uczniów, którzy mogli wziąć udział w konkursie.
W bibliotece szkolnej czekały na nich 22 zakodowane pytania dotyczące profilaktyki uzależnień. Dzieci musiały znaleźć jak najwięcej ukrytych kodów QR, zeskanować je i odpowiedzieć na pytania, które dotyczyły zdrowia, zagrożeń i konsekwencji związanych z uzależnieniami. Z kolei w Filii Biblioteki Publicznej w Korzeniewie czekało na uczniów 19 ukrytych pytań dotyczących ciekawostek związanych z pisarzami, książkami i bibliotekami. Każda dobra odpowiedz to jeden punkt. Uczniowie musieli zebrać minimum 10 punktów w bibliotece szkolnej oraz min. 10 punktów w Filii w Korzeniewie.

Dla chętnych, plastycznie uzdolnionych osób odbył się nad Wisłą przy budynku wodowskazowym plener malarski podczas którego powstały piękne prace. Zajęcia prowadzone były przez instruktorkę GOKiB w Kwidzynie.

Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa zagrał dwa spektakle o tematyce profilaktycznej w Szkole Podstawowej w Korzeniewie. Dla klas I-III "Miś marzy skrycie o przyjacielu - celebrycie" oraz dla klas IV-VIII "Kliknij - akceptuję".

Do najmłodszych klas skierowany był również konkurs na wykonanie najpiękniejszej zakładki do książek. Na zakończenie projektu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody za udział w konkurencjach, konkursach i wydarzeniach.

Projekt profilaktyczny 2024 profilaktyka