Deklaracja dostępności

Jak rozkochać dziecko w książkach?

ksiazki dzieci

1. Od najmłodszych lat otaczaj dziecko książkami, zabierz do biblioteki i czytelni, odwiedzajcie księgarnie i antykwariaty.

2. Nawet jeśli dziecko jeszcze nie potrafi czytać, pomóż mu zrozumieć, że zapisane na papierze znaki odpowiadają wypowiadanym słowom.

3. Powracaj do znanych tekstów. Zachęcaj dziecko do uczenia się na pamięć i cytowania określeń, zwrotów, fragmentów (zwłaszcza rymowanych).

4. Namów dziecko do odgadywania, o czym będzie mowa na następnej stronie. Kiedy opowie dalszy ciąg historii, sprawdź, czy odgadło pomysł autora. A może pomysł twojego dziecka jest ciekawszy?

5. Pamiętaj o książkach spoza literatury pięknej. Twoje dziecko mogą przecież zainteresować zwierzęta, kosmos, dinozaury lub piłka nożna. Możecie razem obejrzeć Ilustrowany słownik języka polskiego lub inne słowniki dla dzieci.

6. Naucz dziecko zwracania uwagi na ilustracje, które często niosą dodatkowe informacje. Poproś dziecko, aby na podstawie ilustracji np. dokładniej opisało bohatera czy otoczenie, w którym przebywa.

7. Zaproponuj dziecku, aby wyobraziło sobie, że jest jednym z bohaterów historii i przedstawiło fragment zdarzeń ze swojego punktu widzenia.

8. Ułóżcie z dzieckiem opowiadanie. Spróbujcie je spisać(może na komputerze) i „wydać”  w formie książeczki. Zadbaj o umieszczenie w „publikacji”: tytułu, autora, ilustratora, miejsca i daty wydania.

9. Nie przymuszaj dziecka do słuchania i rozmowy o książce, jeśli straciło na to ochotę.

10. Nie ustalaj z góry czasu na pracę nad książką. Dziecko wyczuje przymus i zamiast polubić czytanie, może znienawidzić. Czas spędzony przy czytaniu zależy od dziecka.

11. Pokaż dziecku, że czytanie jest także twoją przyjemnością i jest dla ciebie ważne.

12. Nie marnuj żadnej okazji, aby pokazać, że dzięki czytaniu rozwiązujesz codzienne problemy. Razem z dzieckiem:

- sprawdź w rozkładzie, o której odjeżdża autobus;

- przeczytajcie, jaki można dziś zobaczyć film;

- poszukajcie adresu najbliższego sklepu z rowerami,

- zróbcie sałatkę według przepisu.

13. Naucz dziecko dobrze traktować książki:

brać czystymi rękami, ostrożnie przewracać strony, odkładać na specjalną półkę.

14. Znajdź czas na czytanie ze starszym dzieckiem jego szkolnych lektur i rozmowę o nich.

15. Zaproponuj dziecku, aby po obejrzeniu ilustracji, przeczytaniu tytułu i tytułów rozdziałów zgadło, o czym jest książka. Czytanie będzie służyło sprawdzeniu, czy miało rację.

16. Pobawcie się w „Wyobraź sobie”, np:

- co by było, gdyby bohater nie zdążył na pociąg?

- co by było, gdyby mama Kajtka była czarodziejką?

- co by było, gdyby akcja działa się we współczesnym mieście?

17. Pobaw się encyklopedią. Poszukajcie np. czegoś ciekawego o życiu starożytnych Greków (możecie wymienić informacje), np. „Czy wiesz, synku że olimpiada w Grecji to nie były zawody sportowe, lecz czteroletni okres pomiędzy igrzyskami olimpijskimi?”

18. Pobawcie się słownikiem, np. wyrazów obcych „Znajdź jakieś bardzo długie słowo na  „b”. Co ono oznacza?”