LINK DO PRZYSZŁOŚCI - KLUB KODOWANIA W TYCHNOWACH

Biblioteka Publiczna Gminy Kwidzyn Filia w Tychnowach w ubiegłym roku wzięła udział w projekcie „Link do przyszłości”. Zaprogramuj swoją Karierę, do którego zakwalifikowała się jako jedna ze stu instytucji w całej Polsce. Przedsięwzięcie było skierowane do młodzieży i miało na celu zachęcenie jej do nauki kodowania. Umiejętność programowania pozwala zrozumieć, jak działają otaczające nas technologie i świadomie z nich korzystać. Projekt był realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Do wzięcia w nim udziału biblioteka zaprosiła uczniów Szkoły Podstawowej w Tychnowach. Zajęcia tak bardzo spodobały się młodzieży, że postanowiła utworzyć szkolny klub kodowania, który prowadzi obecnie pani Agnieszka Świderska. Od 15 lutego nowopowstały klub ma do swej dyspozycji 5 robocików zwanych Finchami, przypominających niewielką płaszczkę na kółkach. Finche zostały przekazane nieodpłatnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dar ten był „nagrodą” dla uczestników „Linku do Przyszłości”. Roboty można zaprogramować tak, by poruszały się we wszystkich kierunkach, świeciły różnymi kolorami i reagowały na światło. Dzieci mają nie tylko wspaniałą zabawę, ale, w ten przyjemny sposób, zdobywają również wiedzę, która już wkrótce będzie przekazywana uczniom szkół podstawowych w ramach programów nauczania.