„KINO W BIBLIOTECE” - WYKŁAD O FESTIWALACH FILMOWYCH I KOLEJNA PROJEKCJA

Ostatni tydzień marca w bibliotece w Marezie upłynął nam „festiwalowo i filmowo”, a to za sprawą dwóch wydarzeń: wykładu oraz projekcji filmu festiwalowego. Temat wykładu brzmiał „Przed i za ekranem - polskie festiwale filmowe” i odbył się 28 marca, natomiast projekcja filmu „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego - 31 marca. Oba te wydarzenia były inicjatywą naszego czytelnika Łukasza Kamińskiego. Przygotował dla nas i wygłosił interesujący wykład poświęcony m.in. festiwalowi gdyńskiemu, bydgoskiemu Camerimage, Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu, Festiwalowi Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu. Wykładowi towarzyszyła prezentacja zdjęć oraz bogatego zbioru festiwalowych pamiątek: wydawnictw, plakatów, ulotek, autografów. Wykład był idealnym wstępem do kolejnego seansu w „Kinie w bibliotece”. Obejrzeliśmy bowiem „Imagine” – międzynarodową produkcję pokazywaną na wielu festiwalach, pięciokrotnie nagrodzoną i 13 razy nominowaną do prestiżowych nagród filmowych.

Nasz prelegent, Łukasz Kamiński jest Absolwentem Filozofii w Instytucie Filozofii UWM w Olsztynie, obecnie przygotowuje pracę doktorską o kategorii egzystencji w polskim kinie współczesnym. Współorganizuje olsztyński festiwal „Filozofia Filmowo”, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i Kwidzyńskiego Towarzystwa Kulturalnego. Prywatnie – miłośnik, nie tylko, festiwali filmowych, ale i muzycznych, starych kin studyjnych, fotografii, dobrej kawy i wypadów rowerowych.