NARODOWE CZYTANIE I INAUGURACJA INICJATYWY LOKALNEJ W MAREZIE

Już po raz czwarty Biblioteka w Marezie wzięła udział w Narodowym Czytaniu - akcji społecznej zainicjowanej w 2012 roku, propagującej znajomość literatury narodowej, w której fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. W tym roku Polacy w głosowaniu internetowym wybrali do akcji „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Otwierającego imprezę odczytania listu Prezydenta RP dokonał radny Rady Gminy Kwidzyn Leszek Kędziora. Przypominanie dramatu Wyspiańskiego, zebranym na placu zabaw w Marezie słuchaczom, rozpoczęła Ewa Nowogrodzka – wójt gminy Kwidzyn w duecie z sołtysem Marezy – Romanem Górniewskim. Kolejne czytające pary tworzyli: Elżbieta Szepecka i Jadźka Rozpiątkowska, Ewa Stec i Sotera Knapik, Wanda Szutowicz i Barbara Szynkarczyn. Samodzielnie scenę 37 przeczytała Beata Szwed. Po raz drugi Narodowe Czytanie połączone było z inauguracją Inicjatywy Lokalnej w Gminie Kwidzyn realizowanej pod patronatem merytorycznym i finansowym Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie. Tytuł tegorocznej inicjatywy w naszej wsi brzmi: „Mareza jak muzyka łączy pokolenia”, a jej liderkami są Maria Grażyna Wandtke, Elżbieta Szepecka oraz Ewa Fedowska. Imprezę rozpoczął koncert zespołu „Marezianki”, a był to koncert nietypowy, bo wykonane zostały polskie piosenki pop z lat 50., 60. i 70. Następnym punktem uroczystości był konkurs śpiewaczy polegający na interpretacji piosenek z dawnych lat przez reprezentantów najmłodszego pokolenia, któremu repertuar taki był dotąd mało znany. Wzięły w nim udział 4 osoby. Konkurs nie wyłonił zwycięzcy, gdyż, na zgodne życzenie publiczności, wszyscy uczestnicy zostali jednakowo nagrodzeni. Na przybyłych gości czekał słodki poczęstunek oraz pyszne, zdrowe kanapki. Na zakończenie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy, przedstawiającej zbiór fotografii byłej kolejki wąskotorowej w Marezie, wykonanej przez Edmunda Struzika i Waldemara Tarajkowicza. Tablica została przekazana Bibliotece Publicznej Gminy Kwidzyn w Marezie. Zapraszamy do oglądania tablicy oraz towarzyszącej działaniom Inicjatywy wystawy przedmiotów i pamiątek przekazanych przez mieszkańców Marezy. Dziękujemy wszystkim przybyłym na uroczystość mieszkańcom, osobom czytającym oraz wolontariuszom za włączenie się w organizację imprezy.