/templates/system/css/system.css" type="text/css" />

Zajęcia prowadzone w bibliotekach

PROGRAM DLA BIBLIOTEK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Statystyka

Odsłon : 594764
BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY KWIDZYN FILIA W JANOWIE PDF Drukuj Email

Janowo

82-500 Kwidzyn

Janowo 42

tel. (055) 275-77-66

e-mail : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

BIBLIOTEKA ZAPRASZA :

PONIEDZIAŁEK   10oo - 16oo

WTOREK             10oo - 17oo

CZWARTEK          10oo - 17oo

PIĄTEK                10oo - 16oo

ŚRODA, SOBOTA   nieczynne

O  BIBLIOTECE  :

Pierwszą powojenną placówką kulturalno-oświatową, powstałą na ziemiach   obecnej gminy Kwidzyn, był punkt biblioteczny, utworzony 12 grudnia 1948 roku, przy Publicznej Szkole Powszechnej w Janowie. Siedzibą biblioteki była sala budynku szkoły o powierzchni 20m2. Z placówki mogli korzystać wszyscy mieszkańcy bez ograniczeń wiekowych, przez trzy dni w tygodniu. 31 grudnia 1948 roku księgozbiór liczył 201 woluminów. Były to głównie dary mieszkańców wsi, w znacznej mierze gromadzone  przez młodzież szkolną. Z biblioteki korzystało wówczas 10 czytelników: 3 mężczyzn i 7 kobiet.

Dnia 12 lutego 1950 roku w Szkole Powszechnej w Janowie odbyła się ważna uroczystość otwarcia Gminnej Biblioteki Publicznej. Ministerstwo Oświaty z tej okazji przydzieliło bibliotece 500 książek. Korzystanie z biblioteki było odpłatne. Obowiązywała wpłata wpisowego i posiadanie miesięcznego abonamentu.

W 1953 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie otrzymała nowe pomieszczenie na I piętrze w budynku pocztowym, co poprawiło warunki lokalowe placówki. Powierzchnia sali powiększyła się do 43m2. Biblioteka współpracowała z nowo otwartą Świetlicą Ludową znajdującą się w tym samym budynku. W 1976 roku  stała się filią i zaczęła podlegać Gminnej Bibliotece Publicznej w Marezie.

Od początku istnienia placówka starała się pozyskać jak najwięcej czytelników.. W latach 50. książki czytano już w każdym domu,  w każdej rodzinie.  Z roku na rok liczba wypożyczanych woluminów zwiększała się.

Biblioteka nie oferowała tylko i wyłącznie książek, można było wypożyczać również czasopisma. W ciągu długich lat istnienia placówki rodzaj i liczba prenumerowanych czasopism ulegała zmianie. Biblioteka wzbogaciła się o magazyny dla dzieci i młodzieży, a w latach osiemdziesiątych zaczęto prenumerować prasę popularnonaukową. Stopniowo poszerzał się zakres działalności biblioteki w Janowie. Obok wypożyczania książek i prac techniczno-bibliotekarskich placówka pełniła ważną funkcję kulturalno-oświatową.

W czerwca 1990 roku filia została przeniesiona - jej siedzibą stała się sala o powierzchni 36m2 znajdująca się w gmachu Szkoły Podstawowej w Janowie. Tym samym biblioteka zyskała usytuowanie w centrum miejscowości. W 1994 r. do placówki została przyłączona znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie sala biblioteki szkolnej.

 

ZBIORY :

Księgozbiór Biblioteki Publicznej w Janowie liczy 14126 woluminów (stan w 2009r.) Główną część księgozbioru stanowi literatura piękna dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz literatura popularnonaukowa, a także  poradniki i informatory, placówka posiada też 14 tytułów czasopism bieżących ( Claudia, Cogito, Elle, Gala, Mój Piękny Ogród, Naj, Newsweek, Olivia, Pani Domu,  Poradnik Domowy, Przyjaciółka, Świat Kobiety, Świerszczyk, Viva! )

Zbiory placówki są systematycznie uzupełniane o pozycje poszukiwane przez czytelników, odpowiadające ich potrzebom.

Biblioteka zapewnia czytelnikom wolny dostęp do półek, dzięki czemu wypożyczający mogą swobodnie dokonać wyboru pozycji literackiej.

 


Copyright © 2019 Witryna Internetowa Biblioteki Publicznej Gminy Kwidzyn. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Design by Next Level Design Lizenztyp CC