CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Jak co roku Biblioteka w Marezie włączyła się w akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Jest to już 15. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku do wspólnego czytania zaprosiliśmy grupę 6 latków z Przedszkola „Słoneczko” w Marezie. Akcja ta polega na zaproszeniu znanych i interesujących osób, których zadaniem jest przeczytanie dzieciom wybranej książki. Naszym gościem była Pani Jadzia Rozpiątkowska - czytelniczka biblioteki w Marezie, członkini DKK, a przede wszystkim osoba pełna pomysłów, kochająca książki i kochająca dzieci. Pani Jadzia przeczytała fragment wiersza Jana Brzechwy pt. „Pchła Szachrajka”. Nasza lektorka zainteresowała dzieci piękną i zabawną recytacją, a także  swym niecodziennym strojem, którym upodobniła się do dzieci. Po wysłuchaniu przedszkolaki wspólnie z naszym gościem śpiewały dawne wyliczanki i piosenki. Potem obejrzeliśmy wystawę ze „Złotej Listy” książek proponowanych przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Na zakończenie została wykonana wspólna pamiątkowa fotografia, a dzieci otrzymały słodki upominek.

Biblioteka w Tychnowach z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zorganizowała dwa spotkania z dziećmi w wieku od 4 do 6 lat. Tematem przewodnim spotkań była treść książek Małgorzaty Strzałkowskiej „Rady nie od parady czyli wierszyki z morałem” i Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Florka : z pamiętnika ryjówki”. Przesłanie płynące z książek zostało omówione z dziećmi podczas dyskusji na temat przeczytanych fragmentów. Dzieci wyraziły swą opinię o wysłuchanych historiach, dowiedziały się, że każdy z nas ma jakieś wady i że innych zmienić się nie da, ale siebie w każdej chwili. Wystarczy czasem zastanowić się, ciut pomyśleć i pomału zmienić w sobie to i owo…Na zakończenie spotkania maluchy otrzymały upominki oraz małe słodkie co nieco.

1 czerwca w  bibliotece w Rakowcu w  ramach kampanii „XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom” dwa opowiadania z książki Grzegorza Kasdepke pt. :”Detektyw Pozytywka” przeczytała dzieciom nasza czytelniczka pani Anastazja Dąbrowska-Walczak. Słuchaczami były maluchy z Niepublicznego Przedszkola ”Gama” w Rakowcu, które z uwagą wysłuchały zagadek, jakie musiał rozwiązać tytułowy bohater opowiadania pan Pozytywka. Na zakończenie spotkania przedszkolaki podarowały pani Anastazji upominek, który same wykonały.

Mareza DSC_0049 Rakowiec IMG_0070 Tychnowy IMG_1634