/templates/system/css/system.css" type="text/css" />

Zajęcia prowadzone w bibliotekach

PROGRAM DLA BIBLIOTEK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Statystyka

Odsłon : 603340
Relacje
17.05.2016r. ALICE HOFFMAN – GOŁĘBIARKI PDF Drukuj Email

Akcja książki Alice Hoffman pt: „Gołębiarki” toczy się w latach 66-73 n.e. Trwa wtedy powstanie żydowskie przeciwko panowaniu Rzymian w Judei. W Masadzie, żydowskiej twierdzy walczyło 900 obrońców.

Wszyscy oni popełniają samobójstwo. Ocalało 5 osób, dwie kobiety, trójka dzieci. Bohaterkami książki A. Hoffman są:

–                   Jael – niekochana córka,

–                   Riwka – żona piekarza, opłakuje śmierć córki,

–                   Aziza – kobieta wojownik,

–                   Szira – czarownica z Moabu,

Więcej…
 
12.04.2016 JAN TWARDOWSKI – NIE PRZYSZEDŁEM PANA NAWRACAĆ PDF Drukuj Email

"Myślę jednak po swojemu, że wiersze mają swojego Anioła Stróża, który się niemi opiekuje. Jeżeli chodzi o mnie ułożyłem modlitwę do Anioła Stróża swoich wierszy. Modliłem się, żeby albo umarły, albo trafiły do człowieka".

ks. Jan Twardowski

My dołączamy się do tej modlitwy. Do nas wiersze trafiły, ale chciałybyśmy, by poezja księdza Jana była obecna w życiu każdego człowieka, bo jest ona jak drogowskaz, katechizm, lek na całe zło.

Spotkanie poświęcone zbiorowi wierszy Jana Twardowskiego zamieniło się w wieczorek poezji. Każda z nas chciała podzielić się z koleżankami tym, co najbardziej ją urzekło, zapadło w serce i pamięć, wzruszyło, było jak nagłe olśnienie. Dlatego czytałyśmy i kontemplowałyśmy, a dyskusja i komentarz były zupełnie zbędne.

Więcej…
 
8.03.2016 AMOS OZ – WŚRÓD SWOICH PDF Drukuj Email

Omawiany przez nas tytuł to skromny zbiorek składający  się z ośmiu opowiadań, które ukazują życie  społeczności kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych. Każdy utwór to literacka miniatura poświęcona innemu bohaterowi, który epizodycznie pojawia się także w kolejnych utworach. Opowiadania są utrzymane na jednakowo dobrym poziomie. Niektóre wyróżnia większy ładunek emocji. Nas zbulwersował wręcz utwór „Chłopczyk”. Amos Oz nie szafuje środkami wyrazu, nie rozpieszcza czytelnika opisami, nie wyręcza interpretacją i komentarzem.  Zaledwie nakreśla temat, a mimo to umiejętnie wydobywa prostą i, w tym wypadku, smutną, prawdę o ludzkim losie. Utwory są utrzymane w osobistym tonie, niemal intymne. Świat w nich ukazany pełen jest lęku przed rozstaniem bądź przed zbliżeniem, a także przed śmiercią, pełen niespełnionych marzeń, namiętności i rozczarowań. Bohaterowie chcą zmiany, ale też bardzo się jej boją, wybierając tkwienie w marazmie. Czytając tę książkę, przekonałyśmy się, że opowiadanie to nie jest łatwa forma

Więcej…
 
9.02.2016r. – SPOTKANIE KARNAWAŁOWE PDF Drukuj Email

Z okazji przypadającego w tym dniu „śledzika”, czyli ostatniego dnia ostatków, postanowiłyśmy odłożyć omawianie książki Amosa Oza na następny miesiąc i rzucić się w wir godnego żegnania karnawału. Koleżanka Jadźka, jak zwykle przy takich okazjach, zarządziła przebieranki i sesję zdjęciową. Najpierw w cekinach i piórach, a na koniec imprezy - ze śledziem u szyi (na szczęście papierowym!) i smutnymi minami symbolizującymi koniec hucznych zabaw oraz nadchodzący post.

Więcej…
 
01.12.2015 IGNACY KARPOWICZ – SOŃKA PDF Drukuj Email

Który to już raz w naszych klubowych lekturach odwieczne motywy literackie: wojna, miłość, historia, czyli obszary, o których, wydaje się, napisano już wszystko. A zatem coraz trudniej pisać o nich tak, by nie popadać w schemat, banał albo, z drugiej strony, niepopularny już dziś zupełnie, patos. Szczęśliwie dla nas, nazwisko autora gwarantowało, że lektura „Sońki” będzie doświadczeniem kontaktu z twórczością najwyższych lotów. Co do tego nie miałyśmy wątpliwości. Jedyna obawa dotyczyła tego, czy ta „wysoka” literatura przypadnie nam do gustu.

Bohaterowie naszej lektury to: Sońka, stara kobieta z podlaskiej wsi oraz Igor, znany dramatopisarz z Warszawy, który przypadkiem trafia w  rodzinne - jak się później okaże - strony. Spotykają się przy drodze, kiedy jemu psuje się samochód, a potem spędzają ze sobą bardzo długi dzień. Okazuje się, że byli sobie nawzajem w tym momencie ich życia potrzebni. Ona znajduje w nim ostatniego, najważniejszego

Więcej…
 
20.10.2015R. MARIUSZ SZCZYGIEŁ – LÁSKA NEBESKÁ PDF Drukuj Email

Niedawno omawiałyśmy książkę Haška  o Polakach, a teraz, dla odmiany, Szczygła o Czechach. Mariusza Szczygła znamy i cenimy, czytałyśmy wcześniejsze jego książki, w których objawił charakterystyczny reporterski styl i język (zwłaszcza w naszym ulubionym „Gottlandzie”). Felietony z tomu „Láska nebeská” stanowią komentarze do książek i filmów czeskich, które wywarły na autorze wrażenie i zachwyciły go, zapadając w pamięć choćby tylko jednym zdaniem, co sam przyznaje: „Z książek zapamiętuję tylko pojedyncze zdania i potem zaczynają one żyć w mojej głowie własnym życiem”. Stają się pretekstem do snucia nieco głębszych refleksji na temat rzekomego czeskiego charakteru narodowego funkcjonującego w polskiej świadomości oraz polsko-czeskich pogmatwanych relacji.

Więcej…
 
12.09.2015r. - WYCIECZKA NASZEGO KLUBU DO GDAŃSKA OLIWY PDF Drukuj Email

Wreszcie udało nam się znaleźć optymalny, bo pasujący wszystkim, termin i, skoro świt,  wyruszyłyśmy w podróż śladami naszych klubowych lektur i gdańskich pisarzy Pawła Huelle i Stefana Chwina. Najważniejszym naszym celem, oprócz Doliny Radości, było odwiedzenie zabytkowego, czternastowiecznego Domu Bramnego zwanego Domem Zarazy, w którym siedzibę ma Stowarzyszenie Miłośników Starej Oliwy. Poznałyśmy uroczą prezes stowarzyszenia Danutę Rolke-Poczman, która oczekiwała nas przed dworcem. Ta niezwykła kobieta, z wykształcenia architekt, od wielu lat związana ze swą ukochaną Oliwą, stara się ocalić od zapomnienia zabytki dzielnicy. Skatalogowała m.in. oliwskie drewniane werandy, czym wzbudziła nasz podziw. Jest organizatorką i gospodynią wielu ciekawych wydarzeń. Zachęcamy do odwiedzenia Domu Zarazy oraz zapoznania się z bogatą ofertą eventów, m.in. na Facebooku https://www.facebook.com/DomZarazy

Więcej…
 
25.08.2015 – OPOWIEŚĆ O ARMENII PDF Drukuj Email

Tego dnia przeniosłyśmy się w inny świat za sprawą relacji naszej koleżanki-podróżniczki Beaty Szwed z wyprawy do Armenii. Opowieść, wzbogacona licznymi fotografiami i filmami, wywarła na nas ogromne wrażenie: niezapomniane krajobrazy, wspaniała architektura sakralna, serdeczni ludzie i … pewien niespodziewany występ żeńskiego chóru nagrany w sali koncertowej o niezwykłej akustyce, bo wykutej w sercu górskiego szczytu.

„Przyszła wiosna i znowu ciągnie w świat. Po Gruzji, tym razem czas na Armenię. Pierwsze państwo na świecie, które przyjęło chrześcijaństwo (301 r.n.e.) Docieramy do stolicy - Erewania marszrutką z Tibilisi w Gruzji. Erewań,

Więcej…
 
19.05.2015r. ANTONI KROH – SKLEP POTRZEB KULTURALNYCH PO REMONCIE PDF Drukuj Email

Wybrałyśmy tę książkę ze względu na tytuł, który zafascynował z pewnością niejednego czytelnika. Chciałyśmy dowiedzieć się, co się kryje za tajemniczym "Sklepem potrzeb kulturalnych". Okazało się, że sklep o tak wdzięcznie brzmiącej nazwie istniał rzeczywiście w Bukowinie Tatrzańskiej za czasów PRL-u. Sprzedawano w nim książki (nie tylko literaturę propagandową), ale także artykuły szkolne i papier toaletowy. Pomysł na taki tytuł opowieści  to bardzo udany zabieg, bowiem nie tylko zaciekawia, ale odzwierciedla jej zawartość i esencję. Tak, jak w rzeczywistym sklepie potrzeb kulturalnych można było znaleźć wszystko, tak jest i w książce A. Kroha, ponieważ różnorodność wątków i tematów jest główną cechą tej publikacji. Znajdziecie w niej wspomnienia  autora, opisy mentalności górali, portrety zwykłych i niezwykłych mieszkańców Podhala, cytaty góralskiej gwary, teksty piosenek i wierszy, anegdoty.

Więcej…
 
24.03.2015 STEFAN CHWIN – PANNA FERBELIN PDF Drukuj Email

Fabułę powieści trudno opowiedzieć. Poza tym, szkoda odbierać przyszłym czytelnikom przyjemność samodzielnego jej smakowania. Przekazujemy jedynie kilka spostrzeżeń i notatek na marginesie poczynionych w trakcie lektury, którymi wymieniłyśmy się na ostatnim spotkaniu w dniu 24 marca 2015r.:

  • - „Panna Ferbelin” to powieść idea, rozprawa moralno-filozoficzna, gra prowadzona z czytelnikiem,
  • - Akcja rozgrywa się w wiecznym „teraz”, gdzie powracające z przeszłości postaci, fakty, wydarzenia przeplatają się ze swymi współczesnymi odpowiednikami, przywołując przeróżne skojarzenia ( cesarz – Hitler lub Breżniew, Mistrz – Chrystus, papież, ks.Popiełuszko, Eberhorn – Jaruzelski, Hammels – Rakowski, Kiszczak). Sam autor powiedział: „Ta pozornie historyczna opowieść dotyka rzeczy współczesnych dużo bardziej niż niejedna opowieść współczesna”,
  • - Język powieści przepiękny,
Więcej…
 
17.02.2015r. MACIEJ JASTRZĘBSKI – MATRIOSZKA, ROSJA I JASTRZĄB PDF Drukuj Email

Rosja to dla Polaków wciąż nieodkryty i tajemniczy ląd i, mimo łączących nas słowiańskich korzeni, obcy. Zadziwiający bogactwem kultury, mentalnością, religią, wielością narodów. Maciej Jastrzębski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Moskwie, pokazuje nam Rosję, zabierając w podróż od jej serca - pulsującej życiem Moskwy, po najdalsze krańce, gdzie spotkamy duchy syberyjskich zesłańców. Opowiada o problemach, z jakimi musi się zmierzyć współczesna Rosja, której jeden biegun to skrajna bieda, zaś drugi – niewyobrażalne majątki oligarchów. Prowadzi przy tym czytelnika od jednej barwnej historii do następnej, otwierając kolejne matrioszki, od największej do najmniejszej i wcale nie jest pewne, czy dotarł wreszcie do tej ostatniej. Bo Rosję zgłębić nie jest łatwo.

Więcej…
 
27.01.2015r. PAWEŁ HUELLE - ŚPIEWAJ OGRODY PDF Drukuj Email

Spotkałyśmy się tego dnia w okrojonym, sześcioosobowym składzie. Rozgrzewką przed dyskusją były, jak to zazwyczaj na naszych spotkaniach, przebieranki zainspirowane książką. Najmłodsza duchem członkini naszego klubu, Jadźka, nie pozwala nam odetchnąć od zabawnych sesji zdjęciowych. Ponieważ jedna z bohaterek książki to Niemka o jasnych włosach, stąd pomysł naszej koleżanki na zabranie ze sobą peruki blond, w której każda z nas, pozując do fotografii,  mogła poczuć się, jak przeniesiona do innej epoki.

Rozpoczynając rozmowę o książce, pani Jadzia poprosiła nas o wykonanie pewnego zadania. Rozdała nam kartki, na których należało zapisać jedno słowo, najbardziej kojarzące się nam z powieścią Pawła Huelle. Napisałyśmy takie oto hasła: Muzyka, Uwikłanie, Udręka, Pasja, Miłość, Przeznaczenie. Natomiast, gdybyśmy miały podsumować jednym zdaniem treść książki, powiedziałybyśmy, że jest ona hołdem złożonym historii, muzyce, miastu Gdańsk i pewnej pięknej kobiecie o imieniu Greta.

Więcej…
 
9.12.2014r. – JAROSLAV HASEK – O PODHALU, GALICJI I… PIŁSUDSKIM PDF Drukuj Email

Tym razem miało być wesoło. I było, choć z łyżką dziegciu. Pomimo, że recenzja na obwolucie książki zachęca: „Hašek o Polakach – sama radość!”, to stwierdziłyśmy, że jednak trochę przykro przejrzeć się w tak sarkastycznym zwierciadle. Książka, którą przeczytałyśmy, to nieznane u nas teksty Haška o Polakach. Dla autora „Dobrego wojaka Szwejka” jesteśmy śmieszni i godni skarykaturyzowania: pijacy, pieniacze, snoby. Autor wyśmiał nasze mity, kulty i sentymenty, naszą szlachecko-romantyczną spuściznę, nie oszczędził „największych świętości”: jest tu bowiem fałszywy pamiętnik Piłsudskiego, który wyjechał do Paryża i jest oburzony, że francuskie władze nie nakazały tego dnia mówić wszystkim Francuzom po polsku. Znawca Czech i miłośnik naszych południowych sąsiadów, Mariusz Szczygieł napisał, że opowieść Haška o Piłsudskim, to najlepszy portret marszałka, jaki zna. Nikogo u nas nie byłoby stać na taki tekst ani dziś, ani 90 lat temu.

Na koniec refleksja, która przyszła nam do głowy: może ten swoisty PR Haška zaważył na niekorzystnych opiniach Czechów o Polakach, utrwalił stereotypy i niechęć.  A miała być sama radość!

 
23.09.2014r. – JOSE M. de VASCONCELOS – MOJE DRZEWKO POMARAŃCZOWE PDF Drukuj Email

Spotkanie poświęcone powieści „Moje drzewko pomarańczowe” przypadło w momencie nadejścia kalendarzowej jesieni, stąd pomysł pani Jadzi na kolejną przebierankę : w jesienne barwy i kapelusze przystrojone darami jesieni. Pełna wesołości chwila, wywołana pozowaniem do zdjęć, szybko ustąpiła poważnemu nastrojowi, który wprowadził temat naszej lektury. „Moje drzewko pomarańczowe”  to książka, której nie da się czytać bez wzruszenia i łez, bo tak jest zawsze, kiedy stykamy się z dramatem najsłabszej i najwrażliwszej istoty, jaką jest dziecko. Nasza niezawodna pani Jadzia, jak zwykle, przygotowała krótkie podsumowanie powieści  Vasconcelosa  ujęte hasłowo w takich oto zdaniach:

-Książka traktuje o wielkim, niezaspokojonym głodzie  miłości  odczuwanym przez małe dziecko oraz kompletnym braku zainteresowania nim ze strony rodziców.

-Niezaspokojony pozytywnymi bodźcami życiowy temperament dziecka powoduje nieustanne konflikty kończące się karami cielesnymi.

Więcej…
 
22.07.2014r. – ALICE MUNRO PDF Drukuj Email

Spotkanie miało miejsce w rocznicę komunistycznego manifestu lipcowego, postanowiłyśmy więc uczcić to humorystycznie i stworzyć nasz własny manifest lipcowy, a jego hasło, wymyślone przez  klubową „animatorkę kultury” ( w tym przypadku stosowniejsze byłoby określenie: ”kaowca”) – panią Jadzię, brzmi:” Nie czytaj bzdur, Czytaj mądre książki”. Hasło to zawisło w czytelni jako element stosownej do okoliczności dekoracji, pod którą urządziłyśmy sobie sesję zdjęciową.

Dostosowałyśmy się do tego hasła idealnie,  zapoznając się z  opowiadaniami tegorocznej noblistki Alice Munro.  Każda z nas, korzystając  z bogatej oferty tytułów dostępnych w bibliotece, wybrała inny tom, po raz pierwszy zmieniając formułę naszych dyskusji. Dotychczas bowiem, przygotowując się do spotkań, czytałyśmy ten sam „zadany” wszystkim tytuł. Jednakże, mimo, iż każda osoba prezentowała zebranym inny zbiór opowiadań, łatwo znalazłyśmy dla nich wspólny mianownik. Oto niektóre z naszych refleksji na temat twórczości pisarki: „Mistrzyni małej formy literackiej, której wyobraźnia jest niewyczerpaną studnią pomysłów”

Więcej…
 


Strona 1 z 3
Copyright © 2020 Witryna Internetowa Biblioteki Publicznej Gminy Kwidzyn. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Design by Next Level Design Lizenztyp CC