Spotkania autorskie

Spotkanie z pisarką Hanną Kowalewską

Spotkanie z pisarką miało miejsce 15 grudnia 2010r. Goszcząca w bibliotece w Marezie Hanna Kowalewska zasłynęła cyklem powieściowym o Zawrociu. Pierwszy tom: „Tego lata w Zawrociu” ukazał się w 1997r. Od tamtej pory powstały trzy kolejne części, a piąta, kończąca cykl, jest aktualnie w trakcie powstawania. ”Nie mogę się uwolnić od moich bohaterów. Zaplątuję się w ich historie” – wyznała pisarka, usprawiedliwiając  tym samym zamiar definitywnego zakończenia opowieści  o życiu Matyldy.

Hanna Kowalewska opowiadała słuchaczom o procesie tworzenia, o swoim warsztacie i języku literackim, który w jej wypadku, wyrasta z poezji, a ta nieustannie przenika do powieści i opowiadań, nadając im specyficzny liryczny nastrój. Ponadto przyznała, że „przejmuje się” wyłącznie opinią czytelników. Bo tylko z myślą o nich tworzy, pozostając jednak w zgodzie ze  swoim  gustem i stylem. Mniej istotne natomiast jest dla niej to, co sądzą recenzenci oraz media. Czytelnicy zebrani w świetlicy w Marezie żywo reagowali na zwierzenia pisarki, zadając pytania o tajemnice nieujawnione dotąd w powieściach, o wciąż obecny w jej twórczości temat śmierci, o ewentualne pomysły ekranizacji cyklu o Zawrociu. Czas przeznaczony na spotkanie upłynął bardzo szybko, a  pytania, których nie udało się wcześniej zadać, wielu czytelników pozostawiło do momentu składania przez pisarkę autografów. Autorka wpisywała się w książki, które  dostępne  były  w sprzedaży na kiermaszu towarzyszącym spotkaniu.

Wieczór z Hanną Kowalewską było trzecim z cyklu spotkań organizowanych przez DKK w ramach projektu „Spotkajmy się w bibliotece” współfinansowanego przez Lokalną Fundację Filantropijną „Projekt”.