Janowo

GMINNY OŚRODEK KULTURY I BIBLIOTEKA W KWIDZYNIE

FILIA BIBLIOTEKI W JANOWIE

Janowo 42

82-500 Kwidzyn

tel. (055) 275-77-66

e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIBLIOTEKA ZAPRASZA CZYTELNIKÓW W DNIACH:

PONIEDZIAŁEK 10oo - 16oo
WTOREK
10oo - 17oo
ŚRODA
11oo - 15oo
CZWARTEK  10oo - 17oo
PIĄTEK  10oo - 16oo
SOBOTA
nieczynne

O  BIBLIOTECE  :

Pierwsze polskie biblioteki w Janowie zostały udostpęnione 1920 r. w domach polonijnych działaczy plebyscytowych - Augustyna Czyżewskiego i Tadeusza Tollika. Księgozbiór składał się ze zbiorów prywatnych.

Pierwszą powojenną placówką kulturalno-oświatową, powstałą na ziemiach   obecnej gminy Kwidzyn, był punkt biblioteczny, utworzony 12 grudnia 1948 roku, przy Publicznej Szkole Powszechnej w Janowie. Siedzibą biblioteki była sala budynku szkoły o powierzchni 20m2. Z placówki mogli korzystać wszyscy mieszkańcy bez ograniczeń wiekowych, przez trzy dni w tygodniu. 31 grudnia 1948 roku księgozbiór liczył 201 woluminów. Były to głównie dary mieszkańców wsi, w znacznej mierze gromadzone  przez młodzież szkolną. Z biblioteki korzystało wówczas 10 czytelników: 3 mężczyzn i 7 kobiet.

Dnia 12 lutego 1950 roku w Szkole Powszechnej w Janowie odbyła się ważna uroczystość otwarcia Gminnej Biblioteki Publicznej. Ministerstwo Oświaty z tej okazji przydzieliło bibliotece 500 książek. Korzystanie z biblioteki było odpłatne. Obowiązywała wpłata wpisowego i posiadanie miesięcznego abonamentu.

W 1953 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie otrzymała nowe pomieszczenie na I piętrze w budynku pocztowym, co poprawiło warunki lokalowe placówki. Powierzchnia sali powiększyła się do 43m2. Biblioteka współpracowała z nowo otwartą Świetlicą Ludową znajdującą się w tym samym budynku. W 1976 roku  stała się filią i zaczęła podlegać Gminnej Bibliotece Publicznej w Marezie.

Od początku istnienia placówka starała się pozyskać jak najwięcej czytelników.. W latach 50. książki czytano już w każdym domu,  w każdej rodzinie.  Z roku na rok liczba wypożyczanych woluminów zwiększała się.

Biblioteka nie oferowała tylko i wyłącznie książek, można było wypożyczać również czasopisma. W ciągu długich lat istnienia placówki rodzaj i liczba prenumerowanych czasopism ulegała zmianie. Biblioteka wzbogaciła się o magazyny dla dzieci i młodzieży, a w latach osiemdziesiątych zaczęto prenumerować prasę popularnonaukową. Stopniowo poszerzał się zakres działalności biblioteki w Janowie. Obok wypożyczania książek i prac techniczno-bibliotekarskich placówka pełniła ważną funkcję kulturalno-oświatową.

W czerwca 1990 roku filia została przeniesiona - jej siedzibą stała się sala o powierzchni 36m2 znajdująca się w gmachu Szkoły Podstawowej w Janowie. Tym samym biblioteka zyskała usytuowanie w centrum miejscowości. W 1994 r. do placówki została przyłączona znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie sala biblioteki szkolnej.

ZBIORY :

Księgozbiór Biblioteki Publicznej w Janowie liczy 14126 woluminów (stan w 2009r.) Główną część księgozbioru stanowi literatura piękna dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz literatura popularnonaukowa, a także  poradniki i informatory, placówka posiada też 14 tytułów czasopism bieżących ( Claudia, Cogito, Elle, Gala, Mój Piękny Ogród, Naj, Newsweek, Olivia, Pani Domu,  Poradnik Domowy, Przyjaciółka, Świat Kobiety, Świerszczyk, Viva! )

Zbiory placówki są systematycznie uzupełniane o pozycje poszukiwane przez czytelników, odpowiadające ich potrzebom.

Biblioteka zapewnia czytelnikom wolny dostęp do półek, dzięki czemu wypożyczający mogą swobodnie dokonać wyboru pozycji literackiej.