Relacje

JEŚĆ !!! – JERZY BRALCZYK

Po raz pierwszy przyszło nam omawiać leksykon! Ale nie byle jaki, bo sporządzony przez znanego i lubianego językoznawcę, prof. Jerzego Bralczyka, a poświęcony słownictwu związanemu z jedzeniem i kulinariami.

Na stronie http://lubimyczytac.pl/ksiazka/229177/jesc znajduje się interesująca recenzja książki, pod którą to podpisujemy się obiema rękami:

„Tom zawiera ponad 180 haseł ułożonych alfabetycznie (od „ananasa” po „żurek”), związanych z jedzeniem i jego przyrządzaniem (potrawy, naczynia, produkty spożywcze, przyprawy i czynności kuchenne). Smakowita ta lektura pozwala nam nie tylko poznać źródło wielu słów, uświadomić sobie wpływ pożywienia na kulturę – także słowa (przysłowia, powiedzenia, przenośnie itd.), ale również, dzięki widocznym obcym wpływom na nasze menu, powiązać je z odpowiednimi okresami w historii Polski. Przyjemność lektury potęgują ilustracje, różnorodne w formie (od szkiców przez rysunki, reprodukcje dzieł malarskich czy okładek książek po fotografie, plakaty, wycinki artykułów w prasie czy wreszcie etykiety) i w funkcji (od czysto ilustracyjnych po zabawne aluzje czy komentarze niekonieczne czytelne dla młodszych czytelników). Na uznanie zasługuje także lekki ton autora i niewątpliwe poczucie humoru, dzięki czemu książkę czyta się jak najlepszą powieść, której bohaterami są z jednej strony słowa, a z drugiej cała armia produktów, potraw i utensyliów kuchennych. Z zadowoleniem odnalazłam wśród nich „filiżankę” – jedno z moich ulubionych słów, uważane zresztą za jedno z najpiękniejszych w naszym języku.”

                Jowita Marzec